Etiketa v izraelském obchodním prostředí

Obchodní úspěch na izraelském trhu závisí z velké míry na tom, jak je vaše firma vnímána vašimi partnery. I přesto, že jsou izraelští podnikatelé běžně přítomni na západních trzích, jejich obchodní kultura se velmi liší od toho, na co jsou Evropané zvyklí. Našim cílem je váš úspěch – připravili jsme pro vás několik rad a tipů, které vám pomohou lépe se připravit na izraelské partnery.

  1. Formální oděv zanechte doma – Izrael je země plná slunce a teplota zde neklesá pod 30°C po většinu roku. V takovém počasí není formální oděv příliš pohodlný. Neváhejte vyměnit sako za polo košili. Ženy nosí šaty, kalhoty a blůzy. Pro jistotu se na první setkání oblečte tak, jak jste zvyklí z domova. Nikdy nevíte, jestli se i váš partner pustil do čtení podobných tipů.

  2. Používejte křestní jména – Používání křestních jmen místo titulů Izraelcům pomáhá najít si k sobě cestu a řešit záležitosti, na kterých opravdu záleží. Na úplném začátku však využijte příjmení.

  3. Náboženství je důležité – Izrael je zemí, kde vedle sebe existuje několik náboženství. Vezměte to v potaz při odívaní na schůzku se svými ortodoxními nebo arabskými partnery. V těchto případech buďte konzervativní.

  4. Témata schůzky předem – Je vhodné poskytnout vašim partnerům témata, o kterých se chcete na setkání bavit. Pomůže vám to dosáhnout vašeho cíle efektivněji.

  5. Otázky – Nedivte se, bude-li vám partner pokládat spoustu otázek. Izraelští podnikatelé chtějí vědět, kdo jste a s kým mají uzavírat obchody.

  6. Odpovídejte přímo – Izraelci preferují jasnou odpověď, a to i tu negativní. Vyhněte se reakcím typu „uvidíme“, „možná“ apod.

  7. Pracovní neděle – Zatímco v sobotu se slaví šábes, neděle je pracovní. Místo toho v pátek rovněž neočekávejte vysokou pracovní aktivitu izraelských partnerů i přesto, že je to oficiálně pracovní den.

  8. Přerušování – Izraelci jsou velmi neformální. Může se stát, že vás přeruší během hovoru, aby přinesli nové nápady do vzájemné diskuze. Neberte to zle, v Izraeli se to nepovažuje za neslušné. Konverzace může být občas velmi živá. Nebuďte překvapeni izraelskou horkokrevností.

  9. Jakým tématům se vyhnout – nemluvte o holokaustu a izraelsko-palestinském konfliktu, pokud o nich nezačne váš izraelský partner hovořit sám. Tato témata jsou pro Izraelce citlivá.

Izrael je malá, ale velmi rozmanitá a zajímavá země. Stejně jako lidé, kteří v ní žijí! Buďte vnímaví a nechte Izraelce, aby vás překvapili směsí kultur, tradic, hodnot a nápadů.

Chtěli byste rozvinout svůj podnik v Izraeli nebo v České republice? Jsme tu pro vás. Naši konzultanti mají bohaté zkušenosti z obou zemí. Kontaktujte nás pro více informací.