Projekt superlaseru ELI - Extreme Light Infrastructure

תאריך פרסום: Nov 15, 2012 8:40:13 PM

Projekt superlaseru ELI - Extreme Light Infrastructure

Evropská komise schválila projekt superlaseru za 7 miliard korun

Evropská komise ve středu konečně potvrdila projekt superlaseru ELI (Extreme Light Infrastructure), který bude postaven v Dolních Břežanech v Praze. Stavba má být financována z evropských zdrojů. Podle Ministerstva školství bude centrum za 7 miliard korun plně funkční od roku 2014. Komplex má být vědeckým pracovištěm světového významu. Nejmocnější laser na světě bude využíván při výzkumu buněk nebo při léčbě rakoviny.

“Projekt ELI je výsledkem intenzivní spolupráce 40 vědeckých pracovišť ze 13 zemí světa,“ uvedlo ministerstvo. Síla laseru by měla být až stonásobně větší, než je tomu u laserů, které se používají dnes. Součástí projektu jsou další dvě výzkumná pracoviště s odlišným zaměřením, která by měla vyrůst v Maďarsku a Rumunsku.

Ministerstvo dále tvrdí, že mezi technologie a projekty, u kterých se očekává, že přinesou dlouhodobé ekonomické dopady, patří především nové techniky pro lékařské zobrazování a diagnostiku, radioterapii a léčbu rakoviny, nástroje pro vývoj a testování nových materiálů, nové techniky pro nakládání s radioaktivním odpadem a tak dále. Vědci se v Dolních Břežanech budou také zabývat některými problémy termojaderné fúze.

Vědecká centra v ČR rostou jako z vody

Brusel navíc během letošního roku schválil pět obřích vědeckých projektů, které jsou v současné době realizovány na území ČR. Patří mezi ně Středoevropský technologický institut (CEITEC) v Brně za 6,5 miliard korun. Probíhá v něm výzkum biomateriálů a bio-robotických systémů používaných při náročných operacích.

Dalšími projekty jsou Biotechnologické a biomedicínské centrum Biocev ve Vestci u Prahy za 2,3 miliardy korun nebo projekt Udržitelná energetika Centra výzkumu ŘEŽ za 2,45 miliardy. Posledním počinem je pak ostravské superpočítačové centrum za 1,8 miliardy korun.

Evropské finance pocházejí z programu Výzkum a vývoj pro inovace, z něhož může Česko mezi lety 2007 až 2013 čerpat na vědecké projekty přes dvě miliardy eur (přes 48 miliard korun).

Pro další články a informace - klikněte zde