Úspěšná návštěva prezidenta Miloše Zemana v Izraeli

תאריך פרסום: Oct 12, 2013 6:58:14 AM

Úspěšná návštěva prezidenta Miloše Zemana v Izraeli

Prezident České republiky Miloš Zeman navštívil Izrael ve dnech 6.-9. října. Součástí delegace byli ministři financí, zahraničí, obrany a dopravy, společně se zástupci vybraných českých společností. Během své návštěvy jednal s nejvyššími státními představiteli a navštívil památná místa v Jeruzalémě a okolí. Prezidenta na cestě doprovázel i nový izraelský velvyslanec v ČR Gary Koren.

Miloš Zeman: ”Vyjadřuji Izraeli plnou podporu.”

Miloš Zeman se setkal s prezidentem Šimonem Perésem, jejich jednání však bylo přerušeno úmrtím rabína Ovadia Josefa, duchovního vůdce sefardských židů a ideového lídra ortodoxní strany Šas. Při jednání s předsedou vlády Benjaminem Netanjahu došlo k podpisu smlouvy o spolupráci obou zemí v oblasti boje proti trestné činnosti. Prezident zdůraznil svou podporu Státu Izrael, připomněl nabídku účasti českých vojáků v mírové misi OSN na Golanských výšinách a také plánovanou misi českého transportního letadla CASA na Sinaji. V rámci dalšího programu prezident jednal s izraelskou ministryní spravedlnosti Cipi Livni, která vede tým vyjednavačů s Palestinskou správou. V rozhovoru s ní zdůraznil nutnost boje proti terorismu. Prezident se setkal také s ministrem vnitra Gideonem Sa´ara.

Uctění památky obětí holocaustu

Během své návštěvy Izraele český prezident navštívil památník Theodora Herzla v Jeruzalémě a také památník obětí a hrdinství šoa Jad VaŠem, kde uctil památku obětí šoa a na znamení pevných česko-izraelských vztahů na úpatí hory vysadil olivovník. Po návštěvě Památníku dětí se setkal s krajany a novináři.

Partnerství pro hospodářskou spolupráci

Součásti prezidentova programu byl také seminář zaměřený na představení českých firem zejména z oblastí stavebnictví, strojírenství, leteckého průmyslu a cestovního ruchu izraelským partnerům. Mezi společnostmi byla i AŽD, specializující se na železniční komunikační techniku, lze tedy spekulovat o účasti českých firem výstavbě nově budované železniční trati Eljat - Berševa, o jejíž výstavbě nedávno rozhodla izraelská vláda. Během návštěvy udělil ministr zahraničí Jan Kohout medaili za rozvoj vzájemných vztahů Yaakovovi Levymu, který působil jako izraelský velvyslanec v ČR mezi lety 2008 a 2013. Neoficiální zdroje z izraelského velvyslanectví v ČR vyjádřily spokojenost s návštevou a označují ji za důležitou cestu nového prezidenta, která vyjadřuje klíčovou roli České Republiky jako partnera státu Izrael.

Pro další články a informace - klikněte zde