תאריך פרסום: Feb 07, 2017 7:39:28 AM
Od roku 2006 se Česká republika dle kritérií stanovených Světovou bankou oficiálně řadí mezi plně rozvinuté tržní ekonomiky. Navzdory dlouhodobě výbornému stavu české ekonomiky, musí podnikatelé, kteří chtějí začít nová podnikání a start-upové projekty v České republice, často čelit složitým výzvám (administrativním, finančním a jiným). Tou nejzásadnější výzvou při začátku podnikání a start-upů v České republice je získání finančních zdrojů pro počáteční fázi jejich rozvoje.
Sháníte financování svého nového podnikatelského projektu v České republice? Máte na výběr několik možností – od tradičních až po moderní způsoby financování start-upů:
Získání finančních zdrojů prostřednictvím podnikatelských bankových úvěrů,
Využití podpůrných programů vlády,
Business andělé a další investoři do start-upů,
Využití českých crowdfundingových portálů,
Granty a dotace Evropské unie.
Musíte zvážit, která z těchto možností bude vašim záměrům vyhovovat nejvíce. Ať už se rozhodnete využít kteroukoliv z nich, vyzbrojte se patřičnou dávkou trpělivosti. Budete ji potřebovat při přípravě kvalitního podnikatelského projektu, získání hlubokých znalostí v oblastech, kterých se projekt dotýká a samozřejmě také během zdlouhavého období celého procesu od podání žádosti nebo prezentace projektu po získání financování.
Tento článek se dále soustředí na možnosti získání financí z grantů a dotací Evropské unie.
Regionální politika Evropské unie nazývaná Politika hospodářské a sociální soudržnosti (neboli zkráceně kohezní politika) je založená na ideji rozvoje ekonomicky slabších členských států s pomocí příspěvku od těch ekonomicky silnějších. Tímto způsobem se má zabezpečit zvýšení kvality života a blahobytu občanů ve všech členských zemích Evropské unie. I když region Evropy dlouhodobě patří mezi ekonomicky nejvyspělejší a nejbohatší regiony světa, i dnes existují značné rozdíly v úrovni vyspělosti jednotlivých regionů EU (např. Německá spolková republika a Rumunsko). Kohézní politika, a zejména pak pro oblast zemědělství, představuje jednu z nejdůležitějších agend Evropské unie, přičemž EU do ní alokuje více než jednu třetinu svého rozpočtu.
Dle směrnic a jiných právních aktů Evropské unie je cílem kohézní politiky EU:
Podpořit harmonický a udržitelný rozvoj ekonomických aktivit v EU a vysokou úroveň zaměstnanosti,
Snížení zaostalosti nejvíce znevýhodněných regionů,
Podpořit ochranu a zlepšování kvality životního prostředí na území EU,
Podpořit územní provázanost a soudržnost unie. V tomto kontextu sehrává důležitou roli rovněž mezinárodní a meziregionální spolupráce jednotlivých států.
Je zřejmé, že podnikatelské projekty, jejichž cíle jsou v souladu s uvedenými cíli kohézní politiky EU, mají vysoké šance pro získání financování z grantů EU.
Zájemci o evropské dotace v České republice mohou žádat o granty Evropské unie prostřednictvím dvou hlavních kanálů, a sice:
Strukturálních fondů Evropské unie
Komunitárních fondů Evropské unie.
Komunitární programy se financují přímo z rozpočtu Evropské unie (na rozdíl od programů financovaných ze strukturálních fondů, kde finanční zdroje přerozděluje stát). Náklady na vybrané projekty jsou obvykle hrazeny do výšky 40-75% (výjimečně i více).
Struktura, obsah i cíle jednotlivých komunitárních programů se průběžně mění podle aktuálních priorit politiky EU. Evropská unie podporuje v období 2014-2020 projekty malých a středních podnikatelů zejména v následujících oblastech a programech:
Výzkum, vývoj a inovace: Program Horizont 2020
Životní prostředí: Program LIFE
Podnikání: Program COSME
Kultura: Program Kreativní Evropa
Zdraví : Program Zdraví pro růst
Strukturální fondy se zaměřují na řešení sociálních problémů a snižování ekonomických rozdílů mezi jednotlivými regiony států EU.
Přehled strukturálních a investičních fondů EU:
Evropský fond pro regionální rozvoj (EFRR/ERDF)
Evropský sociální fond (ESF)
Fond soudržnosti (FS)
Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EAFRD)
Evropský námořní a rybářský fond (EMFF)
Fond solidarity
Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci
V současnosti se v České republice implementují následovné dotační programy využívající prostředky ze strukturálních fondů EU:
Národní operační programy (aktuálně 10 programů),
Programy přeshraniční spolupráce (aktuálně 5 programů),
Programy nadnárodní a meziregionální spolupráce (aktuálně 6 programů).
Většina těchto programů funguje na principu retrospektivního financování. To znamená, že podnikatel – zájemce o finanční podporu z EU – musí pro svůj projekt nejdřív najít finanční zdroje z jiných prostředků (viz bod II). Finanční prostředky z grantů EU totiž obdrží podnikatel až po realizaci projektu na základě prokazatelně vynaložených nákladů.
Národním orgánem pro koordinaci čerpání finančních prostředků z EU v České republice bylo stanoveno Ministerstvo pro místní rozvoj.
Dle informací z portálu investicniweb.cz mohou aktuálně zájemci o evropské dotace v České republice žádat o 70 % z celkové částky na programové období 2014-2020, která činí zhruba 648 miliard korun. V následujícím období získají specifickou podporu ze strukturálních fondů EU i české start-upy. Investice do českých start-upů podpoří peníze z Evropského investičního fondu (EIF). Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky na tyto účely vyčlenilo 40 milionů eur (přes miliardu Kč) z prostředků evropských strukturálních fondů, které dále doplní deset milionů eur (270 milionů Kč) od EIF a další peníze soukromých investorů. Na aktivitu EIF naváže ve druhé polovině roku připravovaný Národní inovační fond.V. Základní kroky pro získání grantů z fondů
Proces získání finanční podpory z fondů EU zahrnuje následující:
Vytvoření podrobného projektového záměru,
Nalezení příslušného programu a v něm konkrétní oblasti podpory pro náš záměr
Podání žádosti o podporu
Posouzení žádosti o podporu
Realizace projektu
Žádost o platbu
Vyhodnocení a vyúčtování
Kontrola na místě
Publicita projektu
Udržitelnost projektu
Podrobnější informace o možnostech získání grantů z fondů Evropské unie naleznete na webu www.strukturalni-fondy.cz. Máte zájem o další praktické informace ohledně financování podnikání? Potřebujete pomoct se založením společnosti v České republice nebo s rozběhem podnikání v Izraeli? Neváhejte kontaktovat náš tým konzultantů s otázkou – rádi vám pomůžeme nebo vás usměrníme.