Česká armáda plánuje nakoupit 8 špičkových izraelských protiraketových radarů

תאריך פרסום: Jan 06, 2017 1:30:52 PM

Česká armáda plánuje nakoupit 8 špičkových izraelských protiraketových radarů

Osm mobilních protiraketových radarů v hodnotě 2,9 miliardy korun by měl české armádě nejpozději do roku 2021 dodat Izrael. Uvedenou informaci oznámil českému tisku ministr obrany Martin Stropnický v prosinci loňského roku, kdy informoval o výsledcích mezinárodního tendru. Tendr byl organizován za účelem obměny českého radarového systému, jenž je v současnosti vybaven zastaralými radary sovětské výroby. Kromě Izraele se tendru účastnila ještě britská, francouzská a švédská vláda.

Předmětem dodávky pro české ozbrojené sily mají být špičkové 3D radiolokátory MADR vyráběné izraelským státním podnikem Elta Systems. Tyto radary jsou rovněž součástí známého „Iron Dome“ v Izraeli. Iron Dome je protiraketový obranný systém vyvinutý Izraelem za finanční spoluúčasti Spojených států. Vznikl jako odpověď na konstantní hrozbu útoků raket středního doletu a minometů ze strany palestinských teroristických organizací. Tento obranný systém je schopen nejen včas identifikovat, ale také zničit střely ještě před jejich dopadem na izraelské území. Iron Dome je považován za jeden z nejefektivnějších protiraketových systémů na světě. Kromě Izraele je obdobná radarová technologie využívána také v Kanadě a Singapuru.

Dle slov ministra Stropnického mají izraelské radary efektivněji chránit český vzdušní prostor ve výškách od 100 po 3000 metrů. Jejich dodání a kompletizace má proběhnout v průběhu let 2019-2021 s tím, že přímo v České republice by se mělo realizovat 30 procent objemu zakázky. V ČR navíc bude zajišťován i pozáruční servis radarů.

Podnikáte-li v oblasti posílení národní bezpečnosti a máte zájem o spolupráci s Izraelem, rádi vám poskytneme podporu a poradenství při vstupu na izraelský trh. V případě jakýchkoliv dotazů neváhejte kontaktovat náš tým.