Česká republika – osmá nejstabilnější ekonomika světa

תאריך פרסום: Sep 03, 2012 8:28:41 AM

Česká republika – osmá nejstabilnější ekonomika světa

Podle studie investiční banky Barclays se Česká republika umístila na 8. místě mezi zeměmi s nejstabilnější ekonomikou na světě. Náleží ji tedy i 2. místo v Evropě (po Německu). Jak napsal český magazín Ekonom, studie nebyla veřejně publikována a její výsledky spatřily světlo světa pouze skrz časopis The Economist.

Studie je založena na srovnání státní platební schopnosti, finančních potřeb, závislosti na externích vlivech, síly finančního sektoru a struktury institucí.

Studie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka potvrzením, že odborný a finanční svět oceňuje reformní snahy současné vlády.

Věřitelé, financující státní dluh České republiky, mají víru v českou ekonomiku a považují ji za velmi stabilní. Investují do státních dluhopisů s platností 10 let s velmi malým úrokem ve výši 3,4 %. Česká republika si půjčuje peníze nejlevněji z celé Střední Evropy.

I zde však existují ekonomické prvky vyžadující neustálou pozornost, jako například výše státního dluhu (195 miliard CZK minulý rok) s podílem dluhu na HDP (letos cca 45 %). Ve srovnání s ostatními evropskými státy však není situace nikterak zlá i kvůli řadě úsporných opatření, které se vláda chystá spustit.

Nejstabilnější ekonomiky světa podle Barclays 

Pro další články a informace - klikněte zde