Amazon se přesouvá do České republiky

תאריך פרסום: Jan 19, 2015 8:27:24 AM

Amazon.com investuje v ČR

Při procházení Prahou můžeme narazit na billboardy lákající Čechy k práci pro světově největší internetový obchod Amazon.com. Nabízené pozice zahrnují personalisty, IT specialisty a střední management. Česká republika je další zemí, ve které Amazon.com zahajuje své aktivity.

Pro společnost samotnou se jedná o milník - doposud budoval Amazon svá logistická centra v Západní Evropě a v zemích, které jsou mnohonásobně větší, než Česká republika. Nyní má Amazon smělé plány v České republice a Polsku se svými miliardovými investicemi. Česká republika nabízí v porovnání se Západní Evropou levnou a kvalifikovanou pracovní sílu a relativně malou sílou odborů - to je důležitý faktor při problémech, kterým čelí Amazon v současné době v Německu. Zároveň má Česká republika strategickou polohu a kvalitní infrastrukturu.

Záměry Amazonu jsou vítány čelními představiteli České republiky, kteří vyjadřují konstantně podporu těmto investicím. Hlasitá podpora zaznívá z prohlášení premiéra Sobotky, prezidenta republiky Zemana a ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, který sehrál aktivní roli při vyjednávání s obcemi. Nová logistická centra vytváří mnoho pracovních míst, která jsou důležitá pro rozvoj méně prosperujících regionů.

Stěžejním úkolem byla komunikace s obcemi

Amazon narazil na některé překážky, tak jak je běžné při velkých projektech. Tyto překážky nedovolily zahájit budování logistického centra u Brna a zpozdili počátek budování logistického centra v Dobrovízi. Důvody těchto počátečních komplikací pramení z nedostatečné komunikace s obcemi. Na obce mají tyto obrovské investice zásadní dopady a obce mají možnost rozhodnout, co může stát v jejich okolí. Amazon se z této zkušenosti poučil a od svých smělých záměrů v České republice neupouští - spolu s českou stranou začal hledat oboustranně výhodná řešení, což přináší své ovoce.

Nyní je jasné, že Amazon bude mít v České republice minimálně dvě logistická centra. Třetí logistické centrum je ve fázi úvah. Zároveň Amazon uzavřel smlouvu o pronájmu rozsáhlých kancelářských prostor v Praze Dejvicích.

Logistické centrum v Dobrovízi pro vrácené zboží

Logistické centrum v Dobrovízi je prvním logistickým centrem Amazonu v České republice. Centrum bylo otevřené již v roce 2013. Jeho velikost je 25 000 metrů čtverečních a zaměstnává okolo 1 000 zaměstnanců. Centrum slouží jako středisko pro zboží vracené zákazníky z Německa. Amazon zvolil Dobrovíz pro jeho blízkost k Letišti Václava Havla a k dálniční síti.

Logistické centrum v Dobrovízi pro evropský trh

Druhé logistické centrum se bude nacházet vedle centra pro vrácené zboží. Základní kámen logistického centra o velikosti 95 000 metrů (cca 14 fotbalových hřišť) čtverečních byl položen v září 2014. Plánované náklady na vybudování jsou 75 milionů EUR (2 miliardy CZK). Položení základního kamene se zúčastnil šéf Amazonu pro oblast Evropy pan Tim Collins, ministr průmyslu a obchodu Mládek a zástupce obce Dobrovíz.

Developerská společnost Panattoni plánuje stavbu dokončit v průběhu léta 2015 a vše jde podle informací od společnosti dle harmonogramu. Nové logistické centrum v Dobrovízi vytvoří 1700 trvalých pracovních míst a dalších 3000 sezónních pozic do 3 let od otevření. Zdejší logistické centrum má zásobovat Západní Evropu. Nové distribuční centrum je výhodné pro české prodejce na Amazonu, kteří se díky němu dostanou blíže ke svým zahraničním zákazníkům.

Další plány Amazonu v České republice

Amazon se dále poohlíží po dalších vhodných lokalitách pro logistická centra v České republice, což potvrzuje mluvčí Amazonu pro ČR pan Taschner.

Amazon si také pronajal 5 800 čtverečních metrů kanceláří v atraktivní části Prahy v Dejvicích, v nově dokončené budově The Blox. O pronájmu další tisíců metrů kancelářských prostor v budově se diskutuje. V kancelářích budou zaměstnáni administrativní pracovníci, včetně personalistů přejímající zaměstnance pro sklady.

Amazon.cz

Amazon.com nemá na českém trhu významnou pozici a čeští spotřebitelé využívají při nákupech na internetu převážně služeb českých internetových obchodů. Doména Amazon.cz dosud přesměrovává návštěvníky na zahraniční zastoupení. Vzhledem k malé velikosti českého trhu, není pro Amazon prodej zboží v České republice prioritou. Budované logistické kapacity mají sloužit především k obsloužení zahraničních trhů. 

Amazon si je dobře vědom strategické polohy a výhod, které v České republice získá. Například Česká republika nabízí 2. nejnižší ceny nájmu kancelářských prostor ve Střední a Východní Evropě. Investice Amazonu jsou názorným příkladem, jak efektivně využít lokalitu v České republice k aktivitám v Západní Evropě.