Návštěva českého premiéra Bohuslava Sobotky v Izraeli

תאריך פרסום: Dec 16, 2014 10:9:54 AM

Návštěva českého premiéra Bohuslava Sobotky v Izraeli

Vládní a podnikatelská delegace

Ve dnech 24. až 26. Listopadu proběhla česká vládní návštěva Izraele. Včele vládní delegace stál český předseda vlády Bohuslav Sobotka. Spolu s ním se mise účastnilo i šest ministrů vlády a místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek. Součástí delegace bylo i 41 zástupců firem, kteří byli vedeni prezidentem Hospodářské komory České republiky (HK ČR) panem Vladimírem Dlouhým a prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory (ČISOK) panem Pavlem Smutným. Setkání bylo organizováno za pomoci Velvyslanectví České republiky v Izraeli, Izraelsko-české obchodní a průmyslové komory (ICCCI) a Federace izraelských obchodních komor (FICS). Velikost české výpravy potrhuje důležitost, kterou přisuzuje česká strana budování vzájemných vztahů s Izraelem.Návštěvy státních představitelů jsou mezi Izraelem a ČR poměrně časté

Od roku 1990 jsou styky mezi Izraelem a Českou republikou poměrně časté. Při různých příležitostech proběhne každoročně několik bilaterální návštěv představitelů obou zemí – od roku 1990 jich bylo okolo 80. Listopadová návštěva kabinetu premiéra Sobotky navazuje na podobné setkání vlád v roce 2012. Tehdy hostil tehdejší premiér pravicové vlády Petr Nečas izraelskou delegaci v čele s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Následující rok se setkání nekonalo z důvodu české vládní krize. Nyní český levicový premiér navázal na započatou tradici, což poukazuje na pozitivní vnímání Izraele napříč politickým spektrem. Český premiér při návštěvě zdůraznil, že je Izrael pro Českou republiku nejvýznamnějším obchodním partnerem na Blízkém východě. Bohuslav Sobotka deklaroval připravenost jeho kabinetu dále rozvíjet strategické vztahy mezi oběma zeměmi. Bylo dohodnuto další setkání v roce 2015, či 2016 a tentokrát opět v Praze.

Premiér Sobotka podpořil mírový proces

Hlavním bodem programu vládní mise bylo společné zasedání české a izraelské vlády, kterému předcházelo vzájemné setkání rezortních ministrů a premiéra Bohuslava Sobotky se svým protějškem Benjaminem Netanjahuem. Na závěr se vládní delegace setkala s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem.

Český premiér hovořil o mírovém procesu a podpořil oboustranné řešení, které zajistí existenci dvou nezávislých států – Izraele a Palestinského státu. Premiér také nabídl pomoc při obnovení dialogu s některými arabskými zeměmi, se kterými má ČR dobré diplomatické styky. Sobotka zdůraznil nebezpečí Islámského státu, který je dle jeho slov hrozbou také pro Evropu a boj s ním je dlouhodobou výzvou. Český premiér uvedl, že v současné situaci rozumí požadavkům Izraele na bezpečnost. Benjamin Netanjahu ocenil postoj České republiky.

Prohlubování spolupráce mezi Izraelem a Českou republikou

Vládní delegace při své návštěvě podepsala řadu memorand a dohod. Především byla deklarována spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje. Toho by mělo být dosaženo pomocí společných výzkumných programů a rozšíření výměnných akademických pobytů. Byla dohodnuta spolupráce při sdílení know-how v oblastech zdravotnictví, sociálních služeb a kybernetické bezpečnosti. Dále obě země souhlasily se spoluprácí v oblastech obrany a filmové produkce.

Čtyři podepsané smlouvy v rámci podnikatelské mise

Souběžně s vládní návštěvou, probíhal také program podnikatelské mise. Zástupci českých společností byli rozděleni do dvou skupin – byznys a věda. Česká společnost Retia uzavřela dohodu s izraelskou firmou Elta Systems. Retia i Elta Systems jsou významnými hráči v oblasti radarové techniky. Spolupráce obou firem má umožnit výměnu know-how a zjednodušit vstup Elta Systems na český trh.

Úvěrová pojišťovna EGAP, pojišťující český export, podepsala dohodu s izraelskou pojišťovnou ASHRA. Pojišťovny se dohodly na sdílení rizika při pojišťování vývozních kontraktů, které jsou realizovány národními vývozci do třetích zemí.

Dále byly podepsaná dvě memoranda. První memorandum mezi českou společností Dekonta a izraelskou Sar-17 o zastupování na Izraelském trhu v oblasti sanace kontaminovaných lokalit. Další memorandum se týkalo spolupráce v oblasti chemického výzkumu mezi českými a izraelskými subjekty.