Teva – světový gigant farmaceutického průmyslu v ČR

תאריך פרסום: Mar 24, 2014 2:57:50 PM

Teva – světový gigant farmaceutického průmyslu v ČR

Vznik a vývoj společnosti

Společnost, tehdy známá pod názvem Salomon, Levin and Elstein Ltd., byla založena již v roce 1901 v Jeruzalémě. V průběhu první poloviny 20. století dosáhla velkého rozvoje, jehož výsledkem byl vstup na burzu v Tel Avivu. Zařadila se tak do skupiny společností, s jejichž akciemi se zde obchoduje již od roku 1951. Postupnými akvizicemi menších farmaceutických společností sice docházelo k posílení pozice na trhu, ale skutečným milníkem se stala teprve velká fúze se dvěma dalšími izraelskými farmaceutickými společnostmi v roce 1976. Následně, již pod názvem Teva Pharmaceutical Industries Ltd., převzala společnost Ikapharm, tehdy druhého největšího výrobce léčiv v Izraeli, a konečně tak dosáhla titulu největší izraelské společnosti v oblasti zdravotnictví.

Dalším logickým krokem bylo obsazení trhů zahraničních. Již v roce 1985 vstoupila společnost na trh americký, v 90. letech pak postupně obsazovala trhy zemí Evropy, Afriky, Asie i Jižní Ameriky. Svého celosvětového významu dosáhla především díky akvizicím svých konkurentů a současně důležitých farmaceutických společností. V roce 2006 to byla, pro Českou republiku velmi významná, akvizice americké společnosti Ivax Corporation a o rok později, taktéž americké, společnosti Barr. Svou pozici v Evropě posílila převzetím německé farmaceutické společnosti Ratiopharm roku 2010 a v Asii akvizicí japonské společnosti Taiyo Pharmaceutical Industry v roce 2011. Následovaly ještě akvizice dalších amerických společností, a to společnosti Cephalon v roce 2011 a, prozatím poslední, roku 2014 společnosti NuPathe. V současnosti je tato společnost, se sídlem v izraelském Petach Tikva, zastoupením ve více než 60 zemích a počtem zaměstnanců vyšším než 45 000, 15. největší farmaceutickou společností na světě. Ve výrobě generických léčiv, svojí specializaci, drží dokonce příčku první. S akciemi společnosti je v současnosti obchodováno nejen na Telavivské burze cenných papírů, ale i na Newyorkské akciové burze.

Česká stopa

Na český trh se svými produkty vstoupila společnost Teva Pharmaceutical Industries Ltd. již v roce 1997. Důležitější událostí však byla akvizice společnosti Ivax Pharmaceuticals (Galena Opava založená roku 1883) v roce 2006. Po tomto obchodu, v roce 2008, investovala společnost Teva 1,6 miliardy korun do opavského závodu. Tato investice byla v České republice v oblasti farmaceutického průmyslu největší od roku 1989. Nová výrobní linka vytvořila nejen 400 nových pracovních míst, ale také logicky zvýšila výrobní kapacitu. Rok 2008 přinesl přeměnu společnosti Ivax v dceřinou společnost pojmenovanou Teva Czech Industries se dvěma divizemi. Pharma, první z těchto divizí, vyrábí, balí a prodává samotné tablety. TAPI, druhá z nich, se zabývá vývojem a výrobou účinných farmaceutických látek. Prozatím posední důležitou událostí v „české“ historii společnosti Teva se stala výstavba zbrusu nového závodu v Opavě. Investice ve výši 1,4 miliardy korun z roku 2010 dopomohla, díky výrobní kapacitě osm miliard tablet ročně, k zařazení společnosti mezi deset nejdůležitějších farmaceutických společností v České republice. Celá výstavba trvala pouze rok, přinesla 350 nových volných pracovních míst a zapříčinila také vznik nového učebního oboru chemik-operátor. Veškerá výroba tohoto závodu je určená pro americký trh. Do budoucna jsou předpokládány další investice v souhrnném objemu 0,5 miliardy korun. Společnost by se tak měla zařadit mezi největší výrobce léčiv v Evropě.

Společnost v číslech

Jak již bylo výše uvedeno, společnost Teva Pharmaceutical Industries Ltd. působí ve více než 60 zemích světa. Celkově tak zaměstnává přes 46 000 lidí, 15 000 z nich v České republice. V loňském roce dosáhla výnosů ve výši 20,3 miliard dolarů a čistého zisku 1,9 miliardy dolarů. Společnost se řadí mezi 15 největších farmaceutických společností celosvětově a ve výrobě generických léčiv, tzn. kopií léků vyvinutých jinými koncerny, kterým vypršela patentová ochrana, jí patří dokonce první pozice.

Pro další články a informace - klikněte zde