Vliv turistického ruchu na českou ekonomiku

תאריך פרסום: Sep 04, 2012 6:33:18 AM

Vliv turistického ruchu na českou ekonomiku

V roce 2010 navštívilo Českou republiku 7 milionů turistů s průměrnou dobou pobytu v délce 4 nocí.

Studie společnosti KPMG

Podle výzkumu společnosti KPMG si česká ekonomika přišla díky turismu až na částku 293 miliard CZK (až 15.5 miliard USD). Z toho 97.5 miliard CZK šlo do státní pokladny a tedy tvoří až 6.9 % státních výnosů. Většina výnosů však pochází z DPH, což znamená 38 % státních příjmů. V roce 2010 došlo ke zvýšení počtu turistů o 4 % a tedy i příjmů z turistiky.

Odvětví turistického ruchu zaměstnává na plný úvazek 372,586 lidí během celého roku s každoročním příbytkem sezónních pracovníků během léta.

Česká vláda si uvědomuje důležitost turistického ruchu pro zemi a jeho ekonomicky vliv na ni. Nové legislativní akty proto podporují investice do tohoto oboru. Evropská unie navíc alokovala značný kapitál na podporu projektů skrz ČR.

I přesto, že je množství sezónních turistů závislé na různých faktorech jako je počasí, stabilita státního zřízení a ekonomické výkyvy, Česká republika a konkrétně Praha se mohou pyšnit stabilním přílivem turistů během celého roku. Letní měsíce s typicky českým letním počasím jsou mezi turisty mimořádně oblíbené.

Umístění České republiky na mapě Evropy rovněž přispívá k popularitě této země mezi turisty. Praha, hlavní město, se nachází pouze několik hodin cesty vlakem z Berlína. Vídeň, Budapešt, polská města a jiné destinace jsou rovněž velmi dobře dostupné. Konečně, možnost svobodně cestovat naskrz Evropskou unií (cestovatelé nepotřebují cestovní pasy mezi signatářskými státy Schengenské dohody) je dnes levnou a jednoduchou záležitostí.

Židovské muzeum v Praze je nejnavštěvovanějším muzeem v České republice a má větší návštěvnost než samotné Národní muzeum. Nutno připomenout rovněž koncentrační tábor v Terezíně, který každoročně navštíví až půl milionu návštěvníků. Je umístěn méně než hodinu jízdy od Prahy. Česká republika je vhodná nejen pro návštěvníky vyhledávající poznání a historický exkurz do minulosti, ale rovněž i pro ty, kteří svou dovolenou využívají k relaxaci a odpočinku, třeba díky dlouhé tradici lázeňství.

Dnešní stav

Český trh nabízí alternativu drahým destinacím v době, kdy se lidí snaží utrácet co nejméně. Atraktivní ceny, různorodá paleta restaurací, skvělý výběr kvalitního piva téměř na každém rohu a dech beroucí výhledy na starou Prahu jsou jen ochutnávka toho, čím Česká republika dnes úspěšně konkuruje jiným národům.

Společnost Conbiz vám nabízí podporu a asistenci v hledání optimální investiční příležitosti v České republice a poskytuje komplexní služby týkající se celé řady oborů včetně výběru investiční příležitosti, rozboru a kontroly finančního plánu a investičního výnosu, poradenství v oblasti selekce správného nástroje finanční asistence z českých zdrojů, založení společnosti v České republice a mnoho dalších aktivit.

Konzultanti společnosti Conbiz jsou experty ve svém oboru s důvěrnou znalostí místního trhu. Umožňuje jim to otevřít pro vás nové cesty skrz správné partnery, instituce a úřady – jeden z nejdůležitějších aspektů zakládání jakékoli společnosti v České republice. Sjednejte si schůzku se zástupcem společnosti Conbiz, klikněte na záložku Kontaktujte nás.