Zapomeňte na zlato, dluhopisy a švýcarský frank – izraelský šekel je nově světovou a bezpečnou měnou

תאריך פרסום: Feb 23, 2015 7:40:24 AM

„Zapomeňte na zlato, dluhopisy a švýcarský frank – izraelský šekel je nově světovou a bezpečnou měnou"

Novinář a autor Matthew Lynn píše ve zvláštním sloupku pro finanční internetový magazín Marketwatch.com: „V mnoha ohledech je Izrael atraktivnější verzí Švýcarska. Úrokové míry jsou stále pozitivní a šekel se prokázal jako stabilní v průběhu let, i když byl oslabován hrozbou války.“

Nedávno se globální ekonomika potýkala s citlivými událostmi na několika frontách zároveň – mezi těmito událostmi to byla hrozba zhoršení vztahů na Řecko-Evropské a Rusko-Ukrajinské/Evropské frontě, současně se svět potýkal nestabilitou a nejistotou na trhu s ropou. Není překvapením, že s rostoucím rizikem přesouvá více investorů své prostředky do bezpečných útočišť.

Pro lidi působících na globálních trzích byly tyto bezpečný útočiště známy léta; švýcarský frank, americké státní dluhopisy a zlato byly považovány za nejlepší možná útočiště. Ve zvláštním sloupku publikovaném na internetovém serveru Marketwatch.com (spadajícím pod Wall Street Journal), britský finanční novinář a autor Matthew Lynn dochází k závěru, že dnes je možné s určitou jistotou říci že: „žádné z těchto útočišť není tak bezpečné, jak jednou bývávalo“.

Lynn analyzuje, proč švýcarský frank, zlato a americké dluhopisy ztratily svůj status bezpečných útočišť. „Trh je dokořán otevřený pro některé další možnosti“, píše Lynn a nabízí investorům nové alternativy: „Podívejte se na polský zlotý, izraelský šekel a singapurský dolar,“ zmiňuje Lynn a přidává zemědělskou půdu na seznam.

Lynn musí říci o izraelské měně a trhu toto: „Jedná se o malý, naprosto nezávislý, finančně konzervativní, hi-tech národ – proto je Izrael v mnoha ohledech atraktivnější obdobou Švýcarska.“

„Tak jako Švýcarsko, i Izrael musel intervenovat na trhu k oslabení měny – jasný znak toho, že je svými základy měna tlačena k posilování. Úroková míra není vysoká, ale při 0,25% je stále alespoň kladná. V průběhu let byl šekel konstantně oslabován hrozbou vojenského konfliktu, ovšem pokud měl být Izrael někdy vymazán z mapy, jistě by se tak již stalo v minulosti,“ poukazuje britský novinář ve svém sloupci.

Ostatní útočiště

Polský zlotý vede Lynnův žebříček alternativních útočišť. „Polský zlotý je pravděpodobně nejbezpečnější významnější měna v Evropě a v současnosti možná i na světě,“ tvrdí Lynn, který zmiňuje neuvěřitelný pokrok Polska od pádu železné opony v osmdesátých letech. Veřejný dluh Polska je velmi nízký a růst je stabilní - založený na aktivitě početné populace. Navzdory závazku Polska o připojení se k eurozóně,prohlášení vlády naznačují, že k tomu nedojde v nejbližší době, zmiňuje Lynn.

„Neodmyslitelné kvality Polska budou pravděpodobně více a více rozpoznávány a zlotý se stane čím dál více vyhledávanou měnou globálních investorů, proto může dokonce posilovat. I pokud k posílení měny nedojde, zajisté si udrží svoji hodnotu,“ domnívá se Lynn.

Lynn porovnává Singapuru s Izraelem - shledává obě země srovnatelnými, ovšem s jedním významným rozdílem, a to že sousedství Singapuru je podstatně přátelštější. „S nízkým zadlužením a pilnou populací, může být pouze málo míst bezpečnější pro vaši hotovost - to dokazuje rostoucí úspěch na pozicích center soukromého bankovnictví,“ dodává Lynn.

Zemědělská půda je dalším aktivem, které se dá považovat za bezpečné útočiště v době krize, podle Lynna: „Ve velké Británii hodnota půdy vzrostla o 300% od roku 2003… to je o mnohem více, než domy a cenné papíry,“ ukazuje Lynn a zdůrazňuje podobně významné rozdíly, ve prospěch pozemkových aktiv, v mnoha dalších částech rozvinutého světa.

Pokud máte zájem o investování v Izraeli, ať už v oblasti nemovitostí, nebo v jiných oblastech – kontaktujte nás a my Vám rádi poskytneme asistenci.